Ο αθλητής του Νίκου Μεταξά ξεπέρασε το πρώτο ύψος στο 1,93 μ. – πρώτη φορά ξεκινούσε τόσο ψηλά αγώνα – , στη συνέχεια έκανε δύο άκυρο στο 1,98 μ. και πέρασε με την δεύτερη το 2,02 μέτρα.

Ο 16χρονος είχε καλά άλματα και στο 2,05 μ., επίδοση που θα μπορούσε να έχει κάνει στο σημερινό τελικό. Ο αθλητής αγωνίστηκε με τη συμπαράσταση των μελών της εθνικής ομάδας, που από νωρίς το πρωί ήταν στο στάδιο για να ενισχύσουν την προσπάθεια του.

“Ο αγώνας ήταν δύσκολος, καθώς ήταν πρωί και είχε αρκετή ζέστη. Δεν είχα άγχος, ωστόσο δεν μπόρεσα να αποδώσω όπως θα ήθελα. Δεν είμαι ικανοποιημένος από τη σημερινή μου αγώνα, καθώς ήθελα να έχω κάνει τουλάχιστον το 2,05 μέτρα. Τις επόμενες ημέρες θα αποφασίσουμε αν θα αγωνιστώ στο Πανελλήνιο Κ20”, είπε ο αθλητής από την Κεφαλονιά.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Σουηδός Σβάντε Σβένστον με 2,09 μ. και ακολούθησε ο Αντονί Άντζακ (Γαλλία) με 2,08 μ. και ο Σέρβος Βουκ Σολάγια με 2,08 μέτρα.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ 2024 / ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ-18 / 4η ΗΜΕΡΑ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Ακολουθήστε το kefaloniapress.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις